Únava v tehotenstve - ako s ňou bojovať?

12.12.2022

Tehotenstvo je špeciálnou kapitolou v živote ženy, pretože so sebou nesie mnohé prevratné zmeny. Je to silné a zároveň krehké obdobie, kedy sa zo ženy stáva matka a hoci tehotenstvo nie je choroba, niekedy vie poriadne potrápiť. Je to skrátka "iný stav" a každá žena ho znáša inak, niektoré je spočiatku zle, iná tehotenskú nevoľnosť vôbec nepozná. Čo majú ale spoločné snáď všetky tehotné ženy, je únava. Tá je okrem iného jedným z hlavných príznakov začínajúceho tehotenstva, a to hneď po vynechaní menštruácie, citlivých a bolestivých prsníkoch alebo nevoľnostiach. Najviac trápia ženy v I. a III. trimestri tehotenstva, naproti tomu v II. trimestri ustupuje. Čo za únavou v tehotenstve stojí a ako ju zvládnuť?


Príčiny únavy v tehotenstve


I. trimester tehotenstva

V I. trimestri tehotenstva zažije únavu väčšina tehotných žien. A je to pochopiteľné - ženské telo zažíva veľké hormonálne zmeny a väčšiu časť energie sústreďuje na vývoj embrya. Žena sa cíti unavená viac ako inokedy a má tiež oveľa väčšiu potrebu spánku. S únavou v I. trimestri tehotenstva sa toho veľmi nezmôže, treba ju skrátka vydržať a dopriať svojmu telu toľko odpočinku a spánku, koľko si žiada. Obvykle sama postupne odznie okolo 13. alebo 14. týždňa tehotenstva.

II. trimester tehotenstva

S príchodom II. trimestri nastáva najpríjemnejšie obdobie, a to po všetkých stránkach. Bruško ešte nie je také veľké, aby spôsobovalo nepohodlie, prípadné nevoľnosti touto dobou vymiznú a telo je už zvyknuté na zmenu hladiny hormónov.

III. trimester tehotenstva

V III. a poslednom trimestri tehotenstva sa môže únava znovu vrátiť a tentoraz za ňu už nemôžu ani hormonálne zmeny, ani ranné nevoľnosti. Na vine je jednoducho pokročilé tehotenstvo a všetko, čo s ním súvisí - bruško je už veľké a pre ženu nie je úplne jednoduché nájsť pohodlnú polohu k spánku, môžu sa objaviť aj bolesti chrbta a bedier, bežné je aj časté močenie v noci, pálenie záhy, opuchy nôh alebo nepríjemné kŕče do lýtok, ktoré ženu tiež budí zo spánku. Za únavou ale môže stáť aj tehotenská anémia spôsobená nedostatkom železa v krvi. Trápi veľké množstvo tehotných žien a môže spôsobovať nielen vysokú mieru únavy, ale aj nevoľnosti, slabosť, bolesti hlavy a zhoršené dýchanie. V takom prípade je nutné začať užívať železo v tabletách, to by vám mal predpísať vás gynekológ.

Ďalšími dôvodmi, prečo sa veľa tehotných žien stretáva s únavou, sú:

- nárast telesnej hmotnosti
- nedostatok vitamínov a minerálov
- nedostatok pohybu
- nedostatočný pitný režim
- nedostatok vyváženej stravy

Ako zmierniť únavu?

Jednoznačne najúčinnejšou radou, ako si aspoň trochu uľaviť od nepríjemnej tehotenskej únavy, je dostatok spánku. Odpočívajte kedykoľvek je to len možné a choďte spať skôr. Ďalej dbajte na dostatočný príjem tekutín (bylinkové čaje vhodné v tehotenstve, čistá voda, ovocné šťavy), pestrú a vyváženú stravu (nezabúdajte na dostatok ovocia a zeleniny) a zaraďte do svojho každodenného života aj vhodný pohyb - ideálne sú prechádzky na čerstvom vzduchu, tehotenská jóga, ľahký beh alebo plávanie. V tehotenstve je tiež dobré užívať železo v tabletách, to vám predpíše váš gynekológ na základe vyšetrenia krvného obrazu. Pokiaľ vás trápia kŕče do nôh, vyskúšajte preparáty s horčíkom a na pálenie záhy vyskúšajte buď produkty z lekárne (tie sú vhodné aj v tehotenstve) alebo babské rady ako je mlieko či jedlá sóda.

A tá najdôležitejšia rada úplne nakoniec - neprepínajte sa a neváhajte požiadať o pomoc svojich blízkych.