Falošne negatívny tehotenský test ?
Snažíte sa s partnerom o bábätko, menštruácia sa už o niekoľko dní oneskorila a tehotenský test stále nie a nie ukázať ony povestné dve čiarky značiace pozitívny výsledok? Ešte nemusíte hneď smútiť, niekedy sa totiž môže stať, že tehotenský test vyjde falošne negatívne. Kedy je tento nesprávny výsledok pravdepodobný a čím všetkým môže byť tehotenský test ovplyvnený?
Detekcia tehotenského hormónu
Všetky voľne dostupné tehotenské testy určené na testovanie moču fungujú na princípe detekcie prítomnosti tehotenského hormónu hCG (ľudského choriového gonadotropínu). Ten sa začne produkovať vo chvíli, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi v sliznici maternice. Citlivosť moderných tehotenských testov dnes už pomerne vysoká, väčšina z nich je schopná zachytiť začínajúce tehotenstvo už vo chvíli, keď je hladina hCG v krvi (a teda aj v moči) iba 10 mIU/ml (teda 10 miliónov medzinárodných jednotiek na jeden mililiter). Mnohé z testov potom sľubujú pozitívny výsledok už v deň očakávanej menštruácie alebo dokonca niekoľko dní pred ňou. Napriek tomu všetko môže tehotenský test vyjsť negatívne, hoci tehotná ste.
Tu sú dôvody, prečo tomu tak môže byť:
1. Oneskorená ovulácia
K ovulácii alebo uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka obvykle dochádza okolo 14. dňa menštruačného cyklu (ten sa počíta od 1. dňa poslednej menštruácie), teda v prípade, že cyklus trvá 28 dní a je pravidelný. Nie je však vôbec neobvyklé, že nastane odchýlka ak ovulácii dôjde neskôr, nezriedka dokonca aj tesne pred termínom očakávanej menštruácie. Dôvody môžu byť rôzne, najčastejšie za tým ale stojí hormonálny výkyv, ktorý sa sám upraví. Pokiaľ teda k ovulácii dôjde neskôr, potom aj k uhniezdeniu oplodneného vajíčka v maternici dôjde neskôr, čo môže spôsobiť, že aj niekoľko dní po vynechaní menštruácie vyjde tehotenský test ako negatívny. Pokiaľ sa tak stane, vyčkajte ešte aspoň týždeň a test znovu opakujte.
2. Príliš skoré vykonanie testu
Vôbec najčastejším dôvodom, prečo sú výsledky tehotenského testu falošne negatívne, je pokiaľ je vykonaný veľmi skoro. Niektoré nedočkavé ženy si tehotenský test robia ešte pred termínom menštruácie alebo v prvých dňoch po jej vynechaní. Niekedy ale môže byť hladina hCG ešte príliš nízka na to, aby bol test vypovedajúci (napríklad ak ovulácia prebehla neskôr), je preto vhodné s jeho prevedením počkať aspoň týždeň, najlepšie dva od oneskorenia menštruácie.
3. Nesprávne vykonanie testu
Falošne negatívny výsledok môže byť spôsobený aj tým, ak bol tehotenský test vykonaný nesprávne. Najčastejšou chybou je testovanie neskôr počas dňa a po vypití väčšieho množstva tekutín, kedy je moč zriedený a teda horšie testovateľný. Na väčšine tehotenských testov sa síce píše, že je možné ich vykonať kedykoľvek počas dňa, stále ale platí, že najvhodnejšie je testovať prvý ranný moč hneď po prebudení, vtedy je totiž moč najviac koncentrovaný a hladina hCG najvyššia.
4. Chybný test
Áno, aj to sa môže stať - v lekárni zakúpite chybný kus tehotenského testu a nemáte šancu to spoznať. Je preto vždy lepšie kupovať si viac kusov a otestovať sa radšej niekoľkokrát za sebou. Falošne negatívny výsledok potom môže priniesť ale aj test, ktorý je prešlý, vždy preto kupujte nový test.
5. Mimomaternicové tehotenstvo
Falošne negatívny výsledok môže tehotenský test ukázať ale aj z iného, závažnejšieho dôvodu, akým je napríklad mimomaternicové tehotenstvo. Ide o stav, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice, najčastejšie to býva vo vajíčkovode. Je to vážna situácia, ktorá si vyžaduje urgentný lekársky zásah, pretože ohrozuje žien na živote. Pri mimomaternicovom tehotenstve býva hladina hCG veľmi nízka a stúpa oveľa pomalšie ako pri klasickej fyziologickej gravidite, preto sa na tehotenskom teste nemusí prejaviť. Pokiaľ sa teda menštruácia stále nie a nie dostaví, prípadne sa pridajú ešte napríklad bolesti v podbrušku (obvykle orientované na jednu stranu) a iné nepríjemnosti, radšej čo najskôr vyhľadajte svojho gynekológa.