Vitaminové doplnky v tehotenstve – áno alebo nie?

17.12.2022

V tehotenstve je viac ako inokedy dôležitá pestrá a vyvážená strava bohatá nie všetky potrebné vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a vlákninu. Pretože sú ale v tomto krásnom období oveľa vyššie nároky na prísun dôležitých živín pre nastávajúcu mamičku a bábätko, je vhodné a niekedy dokonca nutné niektoré vitamíny a minerály dopĺňať. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o vitamínových doplnkoch pre tehotné ženy a poradím vám, aké si vybrať. 

Kyselina listová 

V prvom trimestri je veľmi dôležité dopĺňať kyselinu listovú alebo folát (vitamín B9). Tá je v začiatkoch tehotenstva doslova alfou a omegou, pretože je dôležitá pre správny vývoj nervovej sústavy embrya. Je dokázané, že aj keď sa tehotná žena stravuje zdravo a jej strava je pestrá a bohatá na potraviny obsahujúce kyselinu listovú, nároky organizmu sú vyššie a je preto nutné kyselinu listovú dopĺňať v podobe tabliet. V prípade potvrdeného tehotenstva preto začnite užívať kyselinu listovú a berte ju pravidelne až do ukončeného 12. týždňa tehotenstva. Odporúčaná denná dávka kyseliny listovej v tehotenstve je 400 až 600 μg. 

Železo 

Ďalšou dôležitou látkou, ktorá mnohým tehotným ženám skôr či neskôr začne chýbať, je železo. To je dôležité pre transport kyslíka do tkanív a jeho nedostatok sa prejaví nielen zníženou hladinou hemoglobínu (červeného krvného farbiva), ale predovšetkým celým radom nepríjemných problémov, ktoré tehotnej žene komplikujú každodenný život - únavou až vyčerpaním, väčším zadýchávaním, motaním hlavy až závratmi, celkovou slabosťou alebo nevoľnosťou. Tomuto stavu sa hovorí tehotenská anémia a postihuje viac ako polovicu všetkých tehotných žien. Ak sa u vás vyššie uvedené príznaky objavia, určite kontaktujte svojho lekára, ktorý vám predpíše železo vo forme tabliet alebo kapsúl. Počas tehotenstva ich vykonáva niekoľko odberov krvi a ich súčasťou je aj vyšetrenie krvného obrazu, preto sa na prípadnú anémiu väčšinou príde včas. Nedostatok železa najčastejšie postihuje ženy v poslednom trimestri tehotenstva.

Multivitamínové preparáty pre tehotné ženy 

Na trhu dnes existuje nespočetné množstvo rôznych multivitamínových preparátov určených pre tehotné ženy. Treba podotknúť, že sú však pomerne drahé a jedná sa skôr o marketingový ťah. Výrobcovia sa predbiehajú v propagácii a dokonca aj niektorí gynekológovia ich vo svojich súkromných ordináciách predávajú. Veľa tehotných žien má preto pocit, že sa bez nich nezaobídu. Ako je to ale s týmito vitamínovými doplnkami v tehotenstve naozaj? Sú naozaj potrebné? Pravda je taká, že multivitamínové doplnky pre tehotné ženy nie sú vôbec žiadnou nutnosťou, ktorú by musela užívať každá tehotná žena bez rozdielu. Pokiaľ je žena zdravá a tehotenstvo prebieha fyziologicky, nie je vôbec nutné tehotenské vitamíny užívať. Jediné, čo treba dopĺňať vždy, je už vyššie spomínaná kyselina listová v prvých troch mesiacoch tehotenstva, prípadne neskôr ešte železo, pokiaľ sa zistí tehotenská anémia. Všetky ostatné nároky na živiny, vitamíny a minerály bohato pokryje pestrá strava, bohatá na ovocie, zeleninu a vlákninu. Pokiaľ ale napriek tomu pre svoj dobrý pocit a pokoj na duši chcete nejaký ten vitamínový preparát užívať, smelo do toho, nie je to nič proti ničomu. 

Kedy sú multivitamínové preparáty vhodné? 

Dopĺňanie niektorých vitamínov a minerálov vo forme tabliet je vhodné určite pre ženy, ktoré svojou stravou nie sú schopné pokryť všetky nároky na výživu, napríklad ak trpia niektorou potravinovou alergiou, intoleranciou alebo sú vegatariánkami či vegánkami. V takom prípade ale určite dobré poradiť sa s lekárom a zvoliť vhodné doplnky stravy.